Curs valutar BNR 25 septembrie. EURO crește din nou

Adrian, 25 sept.. 2020

BNR afișează astăzi cursul valutar pentru 24 septembrie care va fi valabil până luni, la ora 13:00. Euro a atins în ultimele zile bancare praguri istorice care au produs un efect în lanț, leul pierde teren în fața monedei europene. Iar asta înseamnă case mai scumpe, mașini mai scumpe și facturi mai mari.

Analiștii economici de la Banca Națională se așteaptă ca toți mai mulți investitori să-și retragă capitalul din cauza măsurilor luate de creșterea pensiilor prin lege, iar asta va genera un curs euro pe 25 septembrie mai mare ca joi, 24 septembrie când euro a atins cea mai mare valoare la BNR de 4.8722 lei.

Și dolarul american crește vertiginos la cursul valutar BNR și Banca Națională spune că este greu să fie ținute în frău cele două monede, deoarece majoritatea investitorilor au fost descurajați de măsurile luate de România în ultima perioadă.

Curs valutar 25 septembrie pentru toate mondele tranzacționate la BNR

La ora 13:00 va fi afișat cursul valutar BNR pentru toate monedele tranzacționate în România, la data de 25 septembrie 2020.

ValutaSimbol25.09.202024.09.202023.09.202022.09.202021.09.2020
EuroEUR4.87504.87224.86414.85904.8583
Dolarul SUAUSD4.18744.18834.15294.14044.1224
Francul elvetianCHF4.51374.52074.51534.51834.5057
Lira sterlinaGBP5.33195.33095.29085.29105.2937
gramul de aurXAU251.0994249.2556252.2762253.3349255.7976
Dolarul australianAUD2.95362.94512.96142.98542.9961
Leva bulgareascaBGN2.49262.49112.48692.48432.4840
Dolarul canadianCAD3.13183.12403.11843.11013.1173
Coroana cehaCZK0.18000.18030.18080.17930.1806
Coroana danezaDKK0.65470.65460.65350.65290.6529
Lira egipteanaEGP0.26540.26540.26310.26230.2628
100 Forinti maghiari100HUF1.34301.33241.33731.34191.3385
100 Yeni japonezi100JPY3.97133.97313.95543.96043.9588
Leul moldovenescMDL0.24970.24940.24810.24740.2467
Coroana norvegianaNOK0.43770.43670.44300.44360.4479
Zlotul polonezPLN1.07151.07591.08381.07811.0844
Rubla rusescaRUB0.05410.05420.05440.05450.0540
Coroana suedezaSEK0.45840.46020.46560.46700.4670
Lira turceascaTRY0.55170.54370.54080.54130.5422
DSTXDR5.87955.87895.84805.83795.8250

1 euro – 4.8750

1 dolar – 4.1874

1 liră sterlină – 5.3319

1 fracn elvețian – 4.5137

Care este efectul creșterii Euro?

În primul rând cei care au rate în moneda euro vor plăti credite mai scumpe. Valoarea de 4.87 lei este și speculată de bănci la casele de schimb. Cei care cumpără euro o fac și la valori de peste 4.9 lei, iar cei care vând euro spre bânci o fac la valori derizorii.

Curs Valutar Case de deschimb banci 25 septembrie fata de cursul BNR
Curs Valutar Case de deschimb banci 25 septembrie. BCR, Banca Romaneasca cumpara 1 euro la valori de peste 4.97 lei, fata de cursul BNR

Chiriile, prețurile apartamentelor sau ale mașinilor cresc odată cu evoluția masivă a euro. Toate aceste tranzacții sunt efectuate în Euro, iar asta înseamnă case sau mașini mai scumpe.

De asemenea facturile de utilități, cum ar fi telefonia, electricitatea, gazul se vor scumpi deoarece toate prețurilor operatorilor sunt în euro la cursul BNR sau cursul stabilit de operator în ziua facturării.

← Close